O životě Eddyho Merckxe

O životě Eddyho Merckxe

O životě Eddyho Merckxe

Eddy Merckx je považován za jednoho z největších cyklistů v historii tohoto sportu. Narodil se 17. června 1945 v Meensel-Kiezegem v Belgii. Merckx měl slavnou kariéru, dominoval profesionální cyklistice na konci 60. a na začátku 70. let.

Merckx během své kariéry dosáhl mnoha úspěchů a rekordů. Vyhrál celkem 11 Grand Tours, které zahrnují pět vítězství na Tour de France (1969, 1970, 1971, 1972 a 1974), pět vítězství na Giro d'Italia (1968, 1970, 1972, 1973 a jedno 1974). Vítězství na Vueltě a Španělsku (1973). Jeho schopnost vyniknout ve všech typech závodů, od časovek po horské etapy, mu díky neukojitelnému hladu po vítězství vynesla přezdívku „Kanibal“.

Kromě vítězství na Grand Tour si Merckx připsal četná vítězství v jednodenních klasikách. Třikrát vyhrál prestižní Tour of Flanders, pětkrát Lutych-Bastogne-Lutych, sedmkrát Milán-San Remo a jednou Paříž-Roubaix. Tato vítězství spolu s mnoha dalšími upevnila jeho postavení všestranného a dominantního cyklisty.

Merckxova kariéra se neobešla bez kontroverzí. V roce 1969 byl diskvalifikován z Giro d'Italia za neprovedení dopingové kontroly. Navzdory tomuto neúspěchu zůstává jeho odkaz jednoho z největších cyklistů nedotčen.

Po odchodu z profesionální cyklistiky v roce 1978 se Merckx nadále věnoval tomuto sportu. Založil úspěšnou společnost na výrobu jízdních kol a působil také jako týmový manažer pro různé cyklistické týmy. Zůstává ikonickou postavou ve světě cyklistiky a symbolem belgické sportovní dokonalosti.

Celkově vzato, neuvěřitelný palmarès, všestrannost a dominance Eddyho Merckxe v etapových závodech i jednodenních klasikách upevnily jeho místo jako jednoho z největších světových velikánů cyklistického sportu.