O životě Bernarda Hinaulta

O životě Bernarda Hinaulta

O životě Bernarda Hinaulta

Bernard Hinault je bývalý profesionální cyklista z Francie, který se narodil 14. listopadu 1954 v Yffiniac v Bretani. Je všeobecně považován za jednoho z největších cyklistů v historii tohoto sportu. Hinault měl velmi úspěšnou kariéru, vyhrál řadu prestižních závodů a díky svému agresivnímu stylu jízdy a houževnaté osobnosti si vysloužil přezdívku „The Badger“.

Hinault dosáhl velkého úspěchu v závodech Grand Tour, zejména na Tour de France. Pětkrát vyhrál Tour de France, v letech 1978, 1979, 1981, 1982 a 1985. To ho řadí mezi elitní skupinu cyklistů, kteří vyhráli Tour de France pětkrát nebo vícekrát. Kromě toho třikrát vyhrál Giro d'Italia (1980, 1982, 1985) a dvakrát Vuelta a España (1978, 1983). Hinault je jedním z pouhých šesti cyklistů, kteří vyhráli všechny tři Grand Tour.

Hinault, známý svým soutěživým duchem a fyzickou zdatností, byl kompletním jezdcem, který vynikal jak ve stoupání, tak v časovkách. Byl obzvláště silný v náročných podmínkách a pro jeho odhodlání a dravost na kole dostal přezdívku „The Badger“. Hinault byl známý svým agresivním závodním stylem, napadal své soupeře a často se pokoušel odpoutat od pelotonu.

Hinault byl mezi svými vrstevníky uznávanou osobností a byl známý svými vůdčími vlastnostmi. Byl vnímán jako tvrdý kapitán týmu, který od svých týmových kolegů vyžadoval loajalitu a nasazení. Navzdory svému úspěchu nebyl Hinault bez kontroverze. Jedním z pozoruhodných incidentů bylo jeho soupeření s kolegou Gregem LeMondem během Tour de France v roce 1986, kde se Hinaultovy činy a taktika setkaly s kritikou.

Po odchodu z profesionální cyklistiky v roce 1986 zůstal Bernard Hinault zapojen do tohoto sportu. Působil jako ambasador Tour de France a pracoval jako cyklistický konzultant a komentátor. Hinaultův odkaz jako jednoho z největších cyklistů všech dob je nadále oslavován a jeho úspěchy mají trvalý dopad na tento sport.